Dzięki platformie analitycznej Vivalytic firma Bosch postawiła sobie za cel udostępnienie szybkiej i wysoce precyzyjnej diagnostyki w punkcie opieki - i zamierza wykorzystać diagnostykę molekularną, aby stać się wiodącym dostawcą na rynku.

  • Nowe partnerstwo dla platformy analitycznej Vivalytic: Bosch i Randox Laboratories Ltd. zainwestują 150 milionów euro w badania, rozwój i dystrybucję.
  • „ Strategiczny obszar wzrostu: oczekuje się, że diagnostyka molekularna w miejscu opieki stanie się w przyszłości rynkiem wartym miliardy.
  • „ Wzrost dzięki w pełni zautomatyzowanej diagnostyce laboratoryjnej: obie firmy dążą do osiągnięcia sprzedaży w dziewięciocyfrowym przedziale do 2030 roku.
  • „ Laboratorium wielkości smartfona: test sepsy IVD oparty na najnowocześniejszej technologii BioMEMS jest wspólnym celem rozwojowym.

Crumlin, Irlandia Północna / Gerlingen i Waiblingen, Niemcy - W przypadku wielu chorób liczy się każda minuta, a ustalenie, czy pacjent ma objawy zwykłego przeziębienia, grypy, czy czegoś tak poważnego jak zagrażające życiu zapalenie opon mózgowych, jest zwykle możliwe dopiero po czasochłonnej i kosztownej diagnostyce laboratoryjnej. Dzięki platformie analitycznej Vivalytic firma Bosch postawiła sobie za cel udostępnienie szybkiej i wysoce precyzyjnej diagnostyki w punkcie opieki - i zamierza wykorzystać diagnostykę molekularną, aby stać się wiodącym dostawcą na rynku do 2030 roku. Aby to osiągnąć, Bosch uzgodnił strategiczne partnerstwo z Randox Laboratories Ltd., wiodącą firmą zajmującą się diagnostyką i technologiami medycznymi. Obie firmy zainwestują około 150 milionów euro we wspólne działania w zakresie badań, rozwoju i sprzedaży nowych testów dla platformy analitycznej Vivalytic dostarczanej przez Bosch Healthcare. Jednym z celów jest opracowanie testu sepsy IVD klasy [1], który będzie pierwszym testem wykorzystującym wysoce innowacyjną i nowatorską technologię BioMEMS.

Bosch określił technologię medyczną jako strategiczny obszar wzrostu. Oczekuje się, że diagnostyka molekularna w miejscu opieki stanie się w przyszłości rynkiem wartym miliardy. Dzięki platformie analitycznej Vivalytic, Bosch chce osiągnąć wiodącą pozycję na tym rynku. "Dzięki najnowocześniejszej technologii z naszych własnych laboratoriów i własnych linii produkcyjnych, chcemy długofalowo rozwijać się wspólnie z partnerami w dziedzinie precyzyjnej diagnostyki" - mówi Stefan Hartung, prezes zarządu Bosch. "W tym przypadku nasza technologia medyczna może czerpać znaczne korzyści z naszej dywersyfikacji, z naszej wiedzy specjalistycznej, z pracy u podstaw, którą wykonaliśmy w zakresie automatyzacji, miniaturyzacji, diagnostyki molekularnej oraz z naszego doświadczenia w opracowywaniu i produkcji mikroprocesorów" - dodaje Hartung. "Inwestujemy długoterminowo w ekscytującą dziedzinę rozwoju zaawansowanych technologii i stale ją rozwijamy wraz z partnerami. Dzięki technologii "Invented for life" możemy odciążyć personel medyczny i pomóc w szybszym diagnozowaniu i leczeniu chorób".

Wspólny wzrost: zdecentralizowana diagnostyka w punkcie opieki medycznej

Bosch Healthcare Solutions i Randox łączą siły, aby przyspieszyć rozwój i wprowadzanie na rynek nowych testów oraz usprawnić kanały dystrybucji. Partnerstwo ma trwać ponad dziesięć lat. Dzięki Vivalytic obie firmy zamierzają osiągnąć sprzedaż w średnim dziewięciocyfrowym przedziale do 2030 roku. "Na całym świecie opieka zdrowotna zmierza w kierunku zdecentralizowanej i spersonalizowanej diagnostyki, która umożliwia szybkie interwencje i indywidualne plany leczenia" - mówi Marc Meier, dyrektor zarządzający Bosch Healthcare Solutions GmbH. "Wraz z naszym partnerem, firmą Randox, chcemy jeszcze bardziej rozszerzyć portfolio testów naszego urządzenia analitycznego Vivalytic. Nasze w pełni zautomatyzowane testy molekularno-diagnostyczne PCR zapewniają przejrzystość bezpośrednio w miejscu pobrania próbki, skracają czas oczekiwania i odciążają system opieki zdrowotnej" - dodaje Meier.

Obaj partnerzy dobrze do siebie pasują: Bosch może wnieść swoją wiedzę technologiczną i produkcyjną w dziedzinie diagnostyki molekularnej, rozwoju i produkcji mikroprocesorów oraz miniaturyzacji. Uniwersalna platforma Vivalytic do diagnostyki molekularnej została opracowana w ciągu ponad dziesięciu lat przez naukowców Bosch i doprowadzona do dojrzałości rynkowej przez Bosch Healthcare Solutions. Randox ma 40-letnie doświadczenie w projektowaniu i opracowywaniu wysoce czułych testów IVD wykonywanych w różnych technologiach, w tym na platformach mikroprzepływowych. W połączeniu z rozległą wiedzą rynkową firmy oraz globalną siecią sprzedaży i dystrybucji, daje to znaczne możliwości rozwoju. "Randox zawsze był zaangażowany w poprawę zdrowia na całym świecie i widzi potrzebę inwestowania w inicjatywy badawczo-rozwojowe, które będą wspierać podejmowanie decyzji klinicznych w różnych obszarach chorób. Diagnostyka zawsze była nieodzownym elementem opieki zdrowotnej, a połączenie zarówno nauki, jak i technologii stanowi idealne dopasowanie w obszarze o dużym potencjalnym wpływie, szczególnie w środowiskach napędzanych presją" - mówi dr Peter Fitzgerald, dyrektor zarządzający Randox Laboratories Ltd.

Bosch Healthcare Solutions i Randox współpracowały już podczas pandemii
Covid-19. Wiosną 2020 r. Bosch wprowadził na rynek jeden z pierwszych na świecie w pełni zautomatyzowanych testów PCR na koronawirusa SARS-CoV-2. Wspólnie z firmą Randox, szybki test do użytku w gabinetach lekarskich, domach opieki, stacjach testowych i szpitalach został przygotowany do współpracy z urządzeniem analitycznym Vivalytic w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Cel rozwojowy: test na sepsę oparty na technologii BioMEMS

Jednym z celów partnerstwa rozwojowego z firmą Randox jest wdrożenie wysoce czułego multipleksowego testu  [2] na sepsę na platformie analitycznej Vivalytic. Sepsa, znana również jako "zatrucie krwi", jest potencjalnie zagrażającym życiu powikłaniem [3] , które może wystąpić w połączeniu z różnymi chorobami zakaźnymi. Jest to nagły przypadek medyczny, który może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i wymaga natychmiastowego leczenia. Planowany test sepsy klasy IVD ma być po raz pierwszy oparty na wysoce innowacyjnej i nowatorskiej technologii BioMEMS opracowanej przez zespoły z działu badań korporacyjnych Bosch w Renningen i Bosch Healthcare Solutions w Waiblingen. "Postawiliśmy sobie ambitny cel dodania funkcji wysokowydajnego układu krzemowego opartego na technologii mikrosystemów do naszych kaset testowych dla platformy Vivalytic. W ten sposób połączymy unikalną wiedzę firmy Bosch w zakresie chipów MEMS, diagnostyki molekularnej i mikroprzepływów" - mówi Marc Meier.

"Wyniki kliniczne w sepsie zależą od szybkiej diagnozy i odpowiedniej wczesnej interwencji terapeutycznej. Obecne metody diagnozowania sepsy są niewystarczające i czasochłonne. Dzięki ponad 10-letniemu doświadczeniu w dziedzinie diagnostyki chorób zakaźnych, naszym celem jest opracowanie najnowocześniejszego testu na sepsę przy użyciu wysoce multipleksującej technologii BioMEMS. Taki test może zrewolucjonizować diagnostykę sepsy, ostatecznie prowadząc do poprawy wyników leczenia i obniżenia śmiertelności z powodu tej zagrażającej życiu choroby" - mówi dr Peter Fitzgerald.

Mniej i szybciej: od mikrofluidyki do nanofluidyki - dzięki BioMEMS

Potężny chip BioMEMS dodaje kolejną innowacyjną metodę analizy do kasety testowej Vivalytic, umożliwiając jednoczesne i znacznie szybsze testowanie dużej liczby różnych patogenów. Nazywa się BioMEMS, ponieważ łączy systemy mikroelektromechaniczne (MEMS) z mikroprzepływami do zastosowań w dziedzinie technologii medycznej. W mikrofluidyce bardzo małe ilości płynu w zakresie mikrolitrów są przemieszczane w bardzo małej przestrzeni. Miniaturyzacja pozwala na równoległe prowadzenie jakościowych biochemicznych reakcji łańcuchowych polimerazy (PCR) w czasie rzeczywistym na pojedynczym chipie BioMEMS. "W porównaniu z poprzednimi reakcjami PCR, objętości płynów zostały zmniejszone o współczynnik 1000 do zakresu nanolitrów. Analizę płynów pozostawia się małemu mikroukładowi" - wyjaśnia Marc Meier. Dzięki nowej technologii BioMEMS możliwe jest w pełni automatyczne testowanie do 250 cech genetycznych [4] (np. patogenów) w jednym kartridżu w czasie krótszym niż 15 minut. Kaseta testowa jest wysoce złożonym laboratorium wielkości smartfona. Kolejną przyszłą zaletą BioMEMS będzie prostsza i szybsza adaptacja nowych lub istniejących testów na samym chipie. Na przykład, istniejące testy można łatwo rozszerzyć o dodatkowe funkcje. "Technologia BioMEMS toruje nam drogę do przejścia do nanofluidyki, gdzie każdy patogen będzie badany w naczyniu reakcyjnym o grubości włosa" - mówi Meier. Aby to osiągnąć, Bosch chce stworzyć większą pojemność na chipie MEMS i rozszerzyć go o tak zwane "nanopory". Dzięki tym bardzo małym wnękom, jeszcze więcej procesów biochemicznych będzie mogło przebiegać równolegle na chipie. Wraz z rosnącą miniaturyzacją, technologia ta ma potencjał do wykorzystania również w onkologii w dłuższej perspektywie. Chipy BioMEMS będą produkowane w fabryce półprzewodników Bosch w Reutlingen, a biointegracja i montaż kaset będą przeprowadzane w Bosch Healthcare Solutions w Waiblingen.

Platforma Vivalytic: łatwa aplikacja w miejscu pobrania próbki

Zalety przeprowadzania testów PCR na platformie Bosch Vivalytic polegają nie tylko na szybkiej analizie, ale także na łatwości użytkowania: Po pobraniu próbki jest ona umieszczana w kasecie testowej. Kaseta, która zawiera wszystkie niezbędne odczynniki do danego testu, jest następnie wkładana do analizatora Vivalytic w celu automatycznej oceny. Personel medyczny wymaga jedynie krótkiego szkolenia w zakresie jego obsługi. Umożliwia to szybką i ukierunkowaną diagnostykę bezpośrednio w miejscu pobrania próbki - w gabinecie lekarskim lub w szpitalu - bez często długiej i czasochłonnej podróży przez centralne laboratorium.

Bosch Healthcare Solutions dystrybuuje już różne testy na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, takie jak SARS-CoV-2 - również jako wariant łączony i jako test ślinowy - lub test do rozróżniania między SARS-CoV-2, wirusem RSV i grypą. Istnieją również testy na patogeny wywołujące infekcje przenoszone drogą płciową (STI) i MRSA / SA ("zarazek szpitalny"). Od lata planowane jest rozszerzenie portfolio o testy na krztusiec (Bordetella holmesii, Bordetella parapertussis i Bordetella bronchiseptica), infekcje dróg moczowych (UTI), bakteryjne zapalenie opon mózgowych, dwie najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową (Chlamydia trachomatis; CT i Neisseria gonorrhoeae; NG), infekcje grzybicze (Candida auris) oraz trzy testy na choroby biegunkowe (norowirus, Clostridioides difficile, HSP).

Osoby kontaktowe dla zapytań prasowych:

Robert Bosch GmbH

Dörthe Warnk, Telefon: +49 711 811-55508

E-mail: doerthe.warnk@bosch.com

Randox Laboratories Ltd.

Martin Conway, Telefon: +44 (0) 28 9442 2413

E-mail: martin.conway@randox.com


[1] W testach diagnostycznych in vitro próbki, takie jak krew lub ślina, są pobierane z ludzkiego ciała do analizy.

[2] Test o wysokim multipleksie oznacza, że test PCR może jednocześnie wykrywać dużą liczbę patogenów. Dla porównania, test multipleksowy może wykryć do 50 patogenów, a test lowpleksowy / pojedynczy do 10 patogenów.

[3] Przy około 50 milionach przypadków sepsy i 11 milionach zgonów rocznie, sepsa jest odpowiedzialna za około 20 procent wszystkich zgonów na całym świecie. [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31954465/].

[4] Cechy genetyczne mogą być wykorzystywane do wykrywania patogenów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty, a także ich odporności na leki lub do identyfikacji mutacji genetycznych w nowotworach.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij